Polityka prywatności i pliki cookie. Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookie na komputerach naszych użytkowników. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie.

Jak tapetować bez błędów

Tapety na flizelinie - to idealny materiał wykończeniowy. Dzięki swojej gęstej strukturze bezbłędnie zamaskują niewielkie defekty waszych ścian, co oznacza, że nie będziecie musieli tracić czasu na specjalne przygotowanie i wygładzenie ścian, co jest niezbędne w przypadku wyboru tapet papierowych.

Instrukcja krok po kroku:
1. Przygotowanie podłoża
Przygotowanie zaczynamy od usunięcia starych tapet, oczyszczenia ścian z brudu oraz usunięcie ich defektów. Najlepiej jeśli usuniemy również starą farbę zalegającą na ścianach. Można bardzo dokładnie oczyścić wymalowaną powierzchnię przy użyciu papieru ściernego (o średnim uziarnieniu). Przygotowaną w ten sposób powierzchnię ścian obowiązkowo należy zagruntować. 


2. Przygotowanie kleju
Bezpośrednio przed rozpoczęciem przyklejania tapet, rozrabiamy klej, przeznaczony do tapet na flizelinie. Bierzemy czyste wiadro i nalewamy do niego zimną wodę – w ilości wskazanej w instrukcji. Klej dokładnie mieszamy z wodą w proporcji podanej na opakowaniu, powoli dosypując klej i intensywnie mieszając. Roztwór należy odstawić na 15 minut, a następnie ponownie wymieszać. Klej jest gotowy do użytku i można przystąpić do dalszej pracy.

3. Przyklejanie tapet
Tapety na flizelinie charakteryzują się tym, że nie smaruje się ich klejem a nakłada na uprzednio posmarowaną klejem ścianę. Przygotowany uprzednio klej nanosimy na ścianę przy pomocy specjalnego wałka bądź szczotki. Przykładamy tapetę do ściany i rozwijamy pierwszy pas tapety od góry wzdłuż wyznaczonego wcześniej pionu. Następnie wygładzamy tapetę przy pomocy specjalnego gumowego wałka. Niektórzy specjaliści radzą, aby zamiast gumowego wałka użyć szerokiej szczotki lub specjalnej plastikowej szpachelki. Jeżeli wierzchnia warstwa tapety zostanie zabrudzona klejem należy natychmiast delikatnie zetrzeć go wilgotną szmatką. W tapetach ze wzorem pamiętajcie o poprawności ułożenia wzoru tapety na ścianie! Poszczególne pasy tapety przykładamy jeden do drugiego krawędziami na styk.

4. Prawie gotowe!

Zostawiamy przyklejone tapety na 24h, do pełnego wyschnięcia. Na szybkość schnięcia mają wpływ zarówno chłonność podłoża oraz temperatura pomieszczenia. Postarajcie się, aby podczas przyklejania tapet, aż do momentu schnięcia, unikać przewiewów oraz intensywnego wietrzenia pomieszczenia, gdyż może to za burzyć proces schnięcia.


Sposoby przyklejania tapety wokół gniazdek i wyłączników elektrycznych
Zdejmujemy pokrywki gniazdek oraz kontaktów, nie zapominając oczywiście o wyłączeniu bezpieczników. Przyklejamy pas tapety zakrywając nią całe gniazdka i wyłączniki, a następnie w ich miejscu nacinamy nożyczkami tapetę po przekątnych. Odcinamy niepotrzebne części tapety zostawiając z każdej strony po około 6mm więcej, tak aby można było nadmiar tapety włożyć pod obudowę gniazdka. Po wyschnięciu tapety możemy założyć pokrywki gniazdek i włączyć prąd. Niektórzy próbują zrobić otwory w tapecie i obklejać gniazdka bez uprzedniego zdjęcia pokrywek. Niestety ten sposób może sprawić wiele trudności, a efekt końcowy okazać się mało profesjonalny.